ONDERWERPEN

Argentijnse landbouw - Duurzaam, tot wanneer?

Argentijnse landbouw - Duurzaam, tot wanneer?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zijn mannen die hun eigen voor ploegen?
José Ingenieros, in de Morales Forces

Bij het oversteken van de brug naar het nieuwe millennium ondergaat onze landbouw transcendentale transformaties die, samen met een wereldwijd productiemodel, haar gepositioneerd hebben als de exclusieve producent van grondstoffen. Het nieuwe systeem, laat toe om te verhogen? door de intensieve toepassing van inputs en hun combinatie met nieuwe technologieën van toenemende acceptatie? de fysieke opbrengsten van gewassen met een hoge respons, maar met ecologische, sociale en economische resultaten en gevolgen die we net zijn begonnen te evalueren. Dit productiesysteem wordt gepresenteerd als het enige economische alternatief dat het mogelijk maakt om te profiteren van? Efficiënt? onze traditionele comparatieve voordelen en, op hun beurt, nieuwe concurrentievoordelen genereren die ons in betere omstandigheden zouden positioneren dan onze concurrenten. Maar het risico van het volgen van één alternatief dwingt ons om te heroverwegen of we geen andere levensvatbare opties moeten overwegen die met lagere sociaal-ecologische kosten landbouwontwikkeling in een duurzaam kader mogelijk zouden maken. Zullen de Argentijnse landbouw en zijn actoren ontsnappen aan de vereenvoudiging die door de productie van grondstoffen of, daar bovenop, moet het nieuwe wegen inslaan die het in staat stellen om te diversifiëren, zijn agro-industrie te versterken en zelfs te profiteren van de sterke commerciële niche die de vraag naar gezonder voedsel opent, door die? natuurlijke meerwaarde te eisen ? die tot een paar jaar geleden onze pampa's hadden?

Duurzaamheid gaat verder dan het behoud van natuurlijke hulpbronnen en het milieu en wordt de uitdrukking van stabiele en rechtvaardige economische en sociale ontwikkeling. De overgang van conventionele naar duurzame landbouw is een langzaam, complex proces dat van nature nauwelijks voorkomt (Viglizzo, 1994) [i]. Het betekent dat we beschikken over een reeks economische, sociale en beleidsinstrumenten, evenals over technologieën en kennis van toepasselijke processen die de mechanismen en signalen van de markten sturen op basis van deze doelstellingen. ? De markt kan een efficiënt middel zijn om middelen toe te wijzen, maar zijn onzichtbare handen moeten vaak door iemand worden geleid? (Norgaard, 1999) [ii].

Voorbij de discussie over onze? Productieve efficiëntie? Als we alleen naar de economische resultaten op korte termijn kijken, geeft de realiteit aan dat indicatoren van achteruitgang van hulpbronnen beginnen te verschijnen, waardoor een geel licht gaat branden op wat als duurzaam beheer wordt beschouwd, niet alleen economisch, maar ook sociaal en ecologisch.

In de afgelopen twee decennia, met de integratie van nieuwe gewassen zoals sojabonen en hun technologische pakketten, heeft de Argentijnse landbouw, vooral die van de Pampean-regio, zijn typische productieve rol, van gematigd verbruik van inputs en gemiddelde opbrengsten, veranderd in de richting van een nieuwe productie. drempel, intensief in kapitaal, machines, landbouwchemicaliën en landbouwcycli die hun gevolgen van erosie en vatbaarheid in bodems achterlaten, beheerd met het verlangen naar economisch voordeel op korte termijn, samen met de verarming van de biodiversiteit, ecosystemen en zelfs eigen producenten (Pengue, 1996 ) [iii].

Technologieën zoals irrigatie, synthetische bemesting, machines, landbouwchemicaliën voor alle soorten ongedierte, onkruid en ziekten, direct zaaien, transgene variëteiten? resistent tegen herbiciden of ongedierte zoals Diatraea, een rups? Ze worden aangeboden aan de producent en verbreden zijn controlevenster, vereenvoudigen controles of de mogelijkheid om zijn productie te intensiveren, waardoor ze uitermate aantrekkelijk zijn voor de agrarisch ondernemer. Alle technologieën, die op hun beurt wereldwijd verspreid zijn, zullen het ook voor andere producenten over de hele wereld mogelijk maken om op middellange termijn even concurrerend of competitiever te zijn dan de onze. Nieuwe technologieën, vooral transgene variëteiten van sojabonen en maïs, hebben de productiekosten verlaagd? lagere prijs van herbiciden, lagere uitgaven voor insecticiden, minder arbeid, brandstof en machines met 15% (Torriglia et al, 1999) [iv], aangezien de trend van ons aanbod en de wereld ook stijgt, met de daaruit voortvloeiende daling van de prijzen van deze grondstoffen, terwijl de vraag wordt gehandhaafd constante.

Sojabonen zijn het belangrijkste gewas in het land geworden, waarvan het relevante productiecentrum, gekenmerkt door optimale milieu- en structurele omstandigheden, de kernzone van de Pampa Ondulada is. De dubbele tarwe-soja-oogst heeft de winstgevendheid van het landbouwbedrijf verhoogd en de expansie ervan werd eerst gestimuleerd door de officiële baan en vervolgens door de multinationale productiebedrijven en de dynamiek van de olie-industrie en de commerciële sectoren die in de soja een product zagen met een toekomst (Morello, 1997) [v]. De uitbreiding was en is nog steeds puur territoriaal, waarbij de ontwikkeling van de landbouwgrens zelf begunstigd wordt door de nieuwe rassen, aangezien het gewas, in tegenstelling tot de reeds bestaande gewassen in de regio, zoals maïs, altijd gepaard ging met een hoog geïmporteerde technologische component. Oliehoudende zaden, waaronder zonnebloem, vlas, pinda, koolzaad en natuurlijk sojabonen, hebben een ononderbroken toename van het oppervlak gekend. Zoals Di Pace (1992) zei: als, zoals de geïnstalleerde infrastructuur het mogelijk maakt dit te voorzien, de rol die Argentinië is toebedeeld als graanproducent niet langer die van een graanproducerend land is, maar eerder van een olieland en producent van meel. voor diervoeder kan in Argentinië misschien een andere slogan ontstaan:? Olie Argentinië?.

Dezelfde trend wordt vandaag geaccentueerd met het planten van transgene materialen zoals RR-sojabonen? glyfosaat-resistent? dat ze in deze campagne 80% van het geïmplanteerde oppervlak (bijna zeven miljoen hectare) bereikten, maar wiens invloed? niet in staat zijn om onderscheid te maken tussen conventionele en transgene variëteiten? Het omvat, vanuit het perspectief van externe markten, onze totale productie van ongeveer 20 miljoen ton volgens de meest optimistische voorspellingen. GGO-sojabonen, direct zaaien en herbicideconsumptie? specifiek glyfosaat? (Tabel nr. 1) vormen een basisset die door de meeste producenten wordt toegepast. Direct zaaien? toepassing van zaden zonder het gemalen brood substantieel te verwijderen? Het is een conserveringstechnologie die het mogelijk heeft gemaakt om de ernstige niveaus van bodemerosie te verminderen, maar het kan niet lichtvaardig worden bevestigd dat het duurzaam is, als het alleen wordt volgehouden bij de chemische bestrijding van onkruid, met behulp van aardolie-afgeleide inputs. Direct zaaien is een van de pijlers van continue landbouw, die de traditionele benadering van landbouw-veeteelt in onze pampa's heeft verdrongen, en die nu synergetisch wordt gecombineerd met het nieuwe gebruik van glyfosaatresistente rassen.

Tabel nr. 1. Evolutie van het gebied in direct zaaien, herbicideconsumptie en oppervlakte geïmplanteerd met RR-sojabonen in Argentinië.

1991/921992/931993/941994/951995/961996/971997/981998/99
Direct zaaien. Totaal heeft500.000700.0001.600.0002.400.0002.800.0003.300.0004.000.0007.500.000
Glyfosaat consumptie In equiv. Liter1.000.0002.500.0005.000.0008.000.00012.000.00020.000.00028.000.00058.000.000
Sojabonen RR - Heeft800.0001.417.5007.000.000a

Bron: Pengue, W. Techno-ecologische evaluatie van de sojaproductie, in druk. 1999.

naar. 50% van het zaad dat bij dit zaaien wordt gebruikt, reageert op wat bekend staat als de? Witte zak?, Dat wil zeggen dat zaad wordt geoogst en bewaard door de producent zelf of op de markt wordt gebracht zonder een merk, een situatie die natuurlijk de interesse van de kweker aantast .

De reden voor deze exponentiële groei van RR-sojabonen is voornamelijk te wijten aan het feit dat ze een markt vinden die gretig is voor producenten die graag een? Definitieve oplossing? het probleem van onkruidbeheer en de kosten van herbiciden? ongeveer 30% van de brutomarge -. Zeker, de hoeveelheid gebruikte actieve ingrediënten is teruggebracht van meer dan 30 synthetische moleculen die beschikbaar zijn in bijna 100 verschillende producten en commerciële vormen tot slechts één, glyfosaat. Enerzijds is het waar dat de totale waarde van de in het land verkochte landbouwchemicaliën met 16% daalde, van bijna 900 miljoen dollar in 1997 tot 776 in 1998 (tabel nr. 2). Maar in volume werd er 132 miljoen liter equivalent aan landbouwchemicaliën verkocht, wat een grotere afvoer inhoudt? in de orde van 7% - op het milieu. Aan de andere kant, toen de verkoop van de soja-herbicidegroep met 10% daalde - vooral in? Matayuyos? voor eenjarige of meerjarige grassen zoals sorghum of gras? de verkoop van glyfosaat verdubbelde van $ 60 miljoen tot $ 120 miljoen, wat een scherpe verandering in het patroon van het gebruik van herbiciden impliceert.

Tabel nr. 2. Verkoop van landbouwchemicaliën in de Argentijnse Republiek. In miljoenen dollars. Per jaar

1992199319941995199619971998
Herbiciden230,3292,6375,0448,1545,5634,7535,5
Insecticiden60,763,387,6105,9141,3166,5133,5
Fungiciden26,028,830,031,443,353,049,6
Acariciden6,86,58,79,612,712,59,9
Zaadkuur2,64,77,413,221,430,331,3
Diverse9,910,112,817,927,427,716,8
Totaal336,3406,0521,5626,1791,6924,6776,6

Bron: Kamer voor Landbouwgezondheid en Meststoffen. 1998.

Merk op dat herbiciden bijna 70% van de omzet uitmaken. Een andere belangrijke groei zijn de zaadcuratoren, juist vanwege de noodzaak om de duurdere bi-verbeterde zaden steeds meer te beschermen.

Als de huidige trend zich voortzet, zou de glyfosaatconsumptie blijven groeien, niet alleen door het gebruik van RR-sojabonen, maar ook door de mogelijke commerciële introductie van de volgende RR-, RRBt- en Bt-maïs, die de productiecyclus zou sluiten met het gebruik van een enkel controle-instrument. De situatie roept dat vanuit het wetenschappelijke veld pertinente vragen op over het beheer dat aan het agro-ecosysteem zou worden gegeven en de gevolgen van dergelijke acties op middellange en lange termijn (zie sectie Voordelen en risico's van biotechnologie).

De injectie van externe inputs is ongetwijfeld effectief, verhoogt in fysieke termen, prestaties tot vijf keer meer dan bij traditionele praktijken, maar deze technologie, in veel gevallen slecht geïmplementeerd, heeft ernstige gevolgen. Ontwikkelde landen hebben consequent hoge niveaus van inputs toegepast, en ecologische, sociale en economische resultaten hebben ertoe geleid dat veel technieken zijn herzien. In die zin blijft Argentinië, in vergelijking met Frankrijk of de VS, een land met een laag verbruik van inputs. Als voorbeeld, terwijl ons land er gemiddeld 250 gram bij doet. actieve ingrediënt van insecticiden per ha / jaar, Frankrijk gooit 10 keer meer product op zijn velden en de VS vier keer. Met betrekking tot de consumptie van meststoffen gebeurt iets soortgelijks, Argentinië past nog steeds heel weinig toe, en in specifieke producties (ongeveer 14 kg./ha/jaar), Frankrijk 300 en VS 100. De meest opvallende verandering doet zich voor in de herbicidenconsumptie, waar we zijn al dicht bij de Noord-Amerikaanse cijfers (ongeveer 1000 gram. pa./ha / jaar), wat ons in ieder geval onderscheidt van Frankrijk, dat twee keer zoveel van toepassing is. De cijfers zijn slechts een informele indicator van? Gezondheid? van onze landbouw in vergelijking met onze concurrenten, wat tot uiting komt, zelfs in concurrerende conventionele producties met stabiliteit van het agro-ecosysteem? Volgens verschillende bronnen, terwijl in Frankrijk 50% van de zoogdieren, 40% van de vogels en 38% van de inheemse reptielen met uitsterven werd bedreigd, waren deze cijfers in de VS elk ongeveer 10%, terwijl in ons land, hoewel er een risico is op de populatie inheemse zoogdieren (10%) was het effect op vogels en reptielen schaars.

Een? Landbouwgezondheid? Wat moeten we beschermen, behouden en versterken tegen de sterke druk om de productie in één trend te homogeniseren? de productie van bepaalde soorten waren? zeer gevaarlijk, niet alleen voor agrarische actoren, maar ook voor de Argentijnse samenleving als geheel. De natuurlijke gezondheid van onze pampa's is een marktwaarde die we niet kunnen verspillen.

Dus, geconfronteerd met een optie die we als uniek willen presenteren, met grondstoffen waarvan de internationale prijs zal blijven dalen, met landen die dezelfde producties zullen betreden, via nieuwe technologieën in gemakkelijk te adopteren zaden - die aan de andere kant zullen bijdragen , tot de teloorgang van onze eigen comparatieve voordelen, door minder productieve regio's toe te staan ​​de wereldmarkten te betreden of minder van onze producten te eisen - met een steeds groeiende behoefte aan inputtechnologie, met steeds meer landbouwproducenten die steeds meer in de schulden zitten. via onze natie- en provinciebanken? Het moet gebeuren met gesubsidieerde herfinancieringstarieven, zodat ze blijven produceren: hetzelfde (?), Argentinië moet zich in ieder geval toestaan ​​om te heroverwegen of het niet nodig zal zijn om de diversificatie van onze productietrajecten te ondersteunen. Geef bijvoorbeeld de voorkeur aan de implementatie van beleid dat geïntegreerde polyproductie stimuleert en de bevordering van het genereren van hybride technologie, dat wil zeggen met een sterke traditionele component die de sociale acceptatie en de lokale ecologische aanpassing ervan garandeert, evenals moderne elementen die maken administratie en succesvolle commercialisering mogelijk (Morello et al, 1999) [vi] naast vele andere.

De wereldwijde en nationale trend geeft aan dat qua schaal alleen grote en middelgrote producenten? met financiële draagkracht en onderhandelingsmacht? ze zullen in de grondstoffenmarkt kunnen blijven. Deze producenten zijn verantwoordelijk voor het blijven leveren op middellange termijn van het aandeel van grondstoffen op de wereldmarkt. Maar op deze markt is er geen plaats voor de kleine producent en zelfs voor veel middelgrote, die om te overleven simpelweg hun productielijnen moeten diversifiëren.

Al deze producenten - die economische eenheden beheren met een hoge kapitaalcomponent, vooral land en machines? moeten beginnen met het analyseren van hun mogelijkheid om generatoren te worden van? specialiteiten? om met een hoge koopkracht aan een groeiende vraag te voldoen. Het is duidelijk dat met de comparatieve voordelen die we nog hebben, de landbouwsector echte concurrentievoordelen zal moeten structureren die, ondersteund door een sterke informatiecomponent, niches overnemen van de veeleisende wereldmarkt in producten van uitstekende voedselkwaliteit. Het waarborgen van dit soort markten die kwaliteit, kwantiteit en continuïteit vereisen, verdient de noodzaak om nieuwe instellingen te versterken of op te richten, een economisch, financieel, technologisch en sociaal beleid te ontwerpen dat de producent in staat stelt om als een onafhankelijke ondernemer op te treden en te beslissen wat hij wil aanpakken. veel mogelijkheden.

De? Specialiteiten? spelen ze in op gedifferentieerde producties voor specifieke markten zoals biologische voeding? met natuurlijke meerwaarde -, streekproducten, versterking van oorsprongsbenamingen en alternatieve producties.

Alleen al in de Europese Unie is met biologische productie ongeveer 7.300 miljoen dollar gemoeid op een wereldmarkt van 16.000 miljoen, waaraan Argentinië veel potentieel te bieden heeft. Biologische productie, over het algemeen duurder dan conventionele productie, rechtvaardigt zijn hogere prijzen doordat het meer directe arbeid en minder machines inhoudt, minder landbouwchemicaliën en synthetische meststoffen gebruikt, activiteit en arbeidsstabiliteit in het veld bevordert, emigratie vermindert en ook winstgevend is voor de producent en gunstig voor de consument en het milieu.

De vraag naar natuurlijke producten groeit exponentieel in Europa (in 2005 zal het 10% van het verkochte volume bereiken) ten koste van conventionele producten en producten die zijn afgeleid van genetische manipulatie die tot nu toe op de markt zijn gebracht (zie de sectie Bioproducten en markten ).

De landbouwproductie van Argentinië bevindt zich dan op een keerpunt, waardoor het moet bepalen of het één pad zal volgen of zich op verschillende productieve paden zal wagen die het wegnemen van de groeiende instabiliteit van de markten.

U moet de wereld laten zien dat uw productiesysteem duurzaam is en dat u bereid bent te produceren met de kwaliteit die de wereldmarkten vereisen, of u moet de positie behouden waarin u denkt dat er een deel is van een wereldwijde vraag die de manier waarop we het doen en de soorten voedsel die we hebben besloten u aan te bieden. Als we in deze laatste zin denken, zouden we in een onhoudbare en onzekere positie komen te staan ​​over de plaatsing van onze exporteerbare overschotten en onze toekomst.

· Mg.Sci. in milieubeleid

GEPAMA? CEA? Universiteit van Buenos Aires.

[i] Viglizzo, E. Duurzame landbouwontwikkeling. INTA-INDEC. Bs. As., 1994. [ii] Norgaard, R. Eerste conferentie over milieueconomie en -beleid, Bs. As. 1999. [iii] Pengue, W. The Agriculture's Sustainability in Argentina?, In Designing Sustainability. De vierde tweejaarlijkse bijeenkomst van de ISEE. Universiteit van Boston, Boston, 1996. 4. Torriglia, A. et al. Argentijnse boeren verlagen hun kosten met 15%. In Gazeta Mercantil Latinoamericana. Jaar 4, 156. 18/04/1999. [v] Morello, J et al. Argentinië: graanschuur van de wereld Tot wanneer? Bs. As., 1997.

6 Morello, J en Matteucci, S. De moeilijke weg naar duurzaam plattelandsbeheer in Argentinië, in Biodiversiteit en Landgebruik. Concepten en voorbeelden uit Latijns-Amerika. CEA Collection, 24, 1999.

Bioproducten en markten

Wetenschap volgt de markt.

Jefrey Sachs, The Economist, 1999.

De landbouwbiotechnologiebedrijven maakten een grove strategische fout door landbouwproducenten als hun enige doelwit te beschouwen, zonder rekening te houden met de consumenten. Deze situatie, met name het duidelijke belang van kopers en importeurs om de productie te identificeren, bracht de plaatsingen van de belangrijkste GGO-exporterende landen in de problemen. meel en oliën? waarvoor geen identificatie nodig was, en granen die de Europese vraag moest kopen (dit jaar heeft Argentinië al 7.800.000 ton meel verzonden, 25% meer dan in 1998 en 1.200.000 ton onbewerkte sojabonen, vergelijkbaar met het voorgaande jaar) om uw verwerking te behouden planten draaien. In ieder geval moeten we op middellange termijn anticiperen op de behoeften en wensen van de EU, aangezien ze zichzelf niet willen voorzien van transgene granen en zeker alternatieve leveranciers zullen zoeken, zoals Brazilië, dat commerciële transgene granen nog niet toestaat. productie? Hoewel sommige onofficiële cijfers al het belang aangeven van de aankoop van? Witte zak? En grote arealen beplant met RR-sojabonen in het buurland - of de veiligheid van de Amerikaanse markt die de klok rond werkt, om het soort productie te garanderen dat het genereert, of het nu GGO is of niet. In het geval van maïs is de situatie anders. Aangezien het geëxporteerde graan direct graan is, profiteerde Argentinië tot vorig jaar van de ruimte die de VS hadden achtergelaten, omdat het niet in staat was om aan de Europese vraag naar niet-ggo's te voldoen (Pengue, 1999), maar in deze campagne, zoals Argentinië had zijn productie transgeen? Bt-maïs, dezelfde goedgekeurde evenementen als in Europa? Het is niet mogelijk om zeker te garanderen hoeveel maïs wordt geproduceerd als transgene zaden en hoeveel met traditionele zaden, omdat we ons niet hebben voorbereid op de onvoorziene gebeurtenis, waardoor de lijst van onze exportbestemmingen is verminderd van meer dan 30 met Spanje, Japan en Zuid-Korea naar het hoofd, tot minder dan 15 in deze campagne. Een andere opvlieger waarmee onze productie wordt geconfronteerd, die de druk van de inkoopmarkten en de commerciële strategieën van elk land weergeeft, zodat de producten worden geïdentificeerd. Met een protocol over bioveiligheid? Montreal, 2000? die zwaar zal wegen op internationale onderhandelingen, wanneer het zogenaamde voorzorgsprincipe van kracht wordt en het recht van de importeur om te weten of hij producten zal betreden die? potentieel genetisch gemodificeerde organismen? Argentinië moet rekening gaan houden met de trend en de wens van de afnemersmarkten.

Is het mogelijk dat met de nieuwe nutraceutische producties? producten met speciale concentraties, vitamines, vaccins, enz.? dezelfde bedrijven zullen toegeven aan de weerstand tegen identificatie die ze tot nu toe hebben aangedragen en zullen, voor hun eigen voordeel en dat van de markt, aan deze eisen voldoen.

De druk van de consument was ook voelbaar op de beurzen - waar de woede tegen biologisch veranderde gewassen de voorraad van Monsanto heeft weggevaagd (Stipp, 2000). Geschrokken door de opschudding over genetisch gemodificeerde gewassen, hebben investeerders onlangs de winstgevende waardering van $ 5 miljard per jaar van de winstgevende agribusiness van het bedrijf met $ 1 miljard verlaagd, aldus James Wilbur. De grootste bedreiging is de mogelijkheid dat de rage voor ongewijzigd voedsel wortel schiet in de VS en dat producenten zich al voorbereiden op een dergelijke situatie.

? De kwestie baart ook enkele van de grote Amerikaanse giganten in de voedingsindustrie zorgen. Hoewel de meeste Amerikaanse consumenten het niet weten, zijn ingrediënten van genetisch gewijzigde gewassen aanwezig in verschillende producten die zijn vervaardigd door onder andere Coca Cola Co., Kellog Co, General Mills, Quaker Oats Co. en McDonald's? (Kelman, 1999).

Er is trouwens een proces van vertraging in de biotechnologiecarrière, dat, door de opwinding van bedrijven koud te maken, nuttig zou kunnen zijn om te voldoen aan de vereisten van meer studies en onderzoek naar de kwesties die nog niet diepgaand zijn bestudeerd en dat in de lange termijn zal gunstig zijn voor de veiligheid van wat op de markt wordt aangeboden en het mogelijk maken om het huidige wantrouwen te overwinnen dat is gewekt door de manier waarop de kwestie werd aangepakt.

Maar afgezien van de beloften of het potentieel van genetische manipulatie, is het meeste onderzoek tot dusver ontwikkeld voor rijke producenten in rijke landen of bepaalde segmenten van producenten in ontwikkelingslanden die op de wereldmarkt verkopen (herbicideresistentie, insecticiden, kwaliteit) met speciale de nadruk in zowel OESO- als niet-OESO-landen (Australië, China, Israël, Zuid-Afrika, Argentinië, Chili, Cuba, Guatemala, Mexico) op herbiciden (grafiek 1), die bijna 40% van de wereldervaringen vertegenwoordigen. Hiervan vertegenwoordigen glyfosaat- en glufosinaattoleranties bijna 80% van de totale herbicideproeven.

Aan de andere kant nemen de kenmerken die de echte strijd tegen honger en ziekte in arme landen mogelijk zouden maken, een zeer klein deel van deze essays wereldwijd in beslag. De zoektocht naar karakters die bestand zijn tegen droogte of andere soorten stress, de verbetering van de productiviteit van rassen van lokaal of regionaal belang, de strijd tegen ziekten en plagen in de landbouw, vooral tropische en subtropische, zijn van het werkelijke belang van de belangrijkste landen arme of verarmde mensen die door een gebrek aan middelen niet van voedsel kunnen voorzien, aangezien dit een basisbehoefte is die door landbouwbiotechnologie zou kunnen worden verlicht.

In deze laatste zin moeten internationale inspanningen gericht zijn op het ondersteunen van dit soort onderzoek dat veel arme regio's in de wereld in staat zou stellen een deel van hun voedsel- en gezondheidsproblemen op te lossen, met het beheer en de eigendom van technologie en de producten die voortkomen uit het afleiden. Gezien het feit dat het gebrek aan voedsel in de wereld een distributieprobleem is, is het naïef, aangezien het een feit is dat de rijke landen geen enkel signaal hebben gegeven om hun rijkdom te verdelen en, aan de andere kant, hulp aan de ontwikkelingslanden. landen, neemt snel af? (Conway, 2000).

Grafiek N 1

WAP

Conway, G. De scheidsrechter in het bio-voedselgevecht. Fortune Americas, p. 13. 2 maart 2000.

Monitor genetische manipulatie en biotechnologie. Het testen en commercialiseren van genetisch gemodificeerde planten in het veld. Een overzicht van wereldwijd.UNIDO1995.

Kelman, S. Biotechnologische voedingsmiddelen maken multinationals slapeloos in The Wall Street Journal Americas voor La Nación, Bs.As., 10/8/1999.

Montreal, Bioveiligheidsprotocol. 2000. www.biodiv.org/biosafe/BIOSAFETY-PROTOCOL.htm

Pengue, W. Corn in jouw niche? in Wat gaan we eten in de komende eeuw? Rural Market, nr. 13 oktober 1999.

Stipp, D. Een slechte oogst voor Monsanto Biotech. Fortune Americas, in Ambito Financiero, P. 12. 2 maart 2000.

Voordelen en risico's van biotechnologie

Als de mens met zijn methodische of onbewuste selectiemethodes grote resultaten kan produceren en zeker heeft gepresteerd, wat kan natuurlijke selectie dan niet doen?

Charles Darwin, The Origin of Species.

Biotechnologie komt naar de mensheid als een sprong naar evolutie die vooruitgang impliceert zonder achteruit te gaan. De nieuwe ontdekkingen en de relatieve eenvoud van de betrokken methoden hebben ervoor gezorgd dat de wereld, of in ieder geval een deel ervan, de industriële revolutie achter zich heeft gelaten om volledig in de biotechnologische revolutie te gaan. Maar deze overweldigende vooruitgang is niet zonder risico's en de ontwikkeling ervan, vaak in de duisternis van de diepgaande kennis van het geheel, verdient het dat de wetenschappelijke gemeenschap het relevanter acht om naar de risico's te vragen, aangezien de beloften over de voordelen ervan onweerlegbaar zijn en een verlangen sinds de mens op aarde is gestapt? ziekten bestrijden, honger uitbannen en de omstandigheden en kwaliteit van leven verbeteren van miljoenen mensen die worden geboren, leven en sterven in de diepste ellende.

In tegenstelling tot de groene revolutie die in de overheidssfeer ontstaat en wordt verspreid door internationale ontwikkelingsagentschappen, komt de biorevolutie bijna voort uit de oorsprong van de grote privébedrijven die miljoenen dollars investeren in O&O en snel de voordelen proberen toe te eigenen.

In de VS wordt slechts 45% van het biotechnologieonderzoek uitgevoerd in universiteiten en onderzoekscentra, terwijl het merendeel van de commerciële octrooien in handen is van multinationale ondernemingen.

De trend geeft aan dat er een duidelijke poging is om wetenschappelijke en technologische inspanningen te privatiseren (Morello en Pengue, 1999) die, als er geen strikt regelgevend kader is voor de bescherming van hulpbronnen en een evenwichtige verdeling van de voordelen, zou kunnen bijdragen tot het vergroten van de kloof en de groei. tussen rijke en arme landen.

Het is logisch om te begrijpen dat de publieke en private sector verschillende belangen en deadlines hebben. Terwijl bedrijven concurreren om een ​​product in de kortst mogelijke tijd op de markt te brengen, is het de staat die via dit kader moet garanderen? die voortdurend zal evolueren met nieuwe ontdekkingen? de efficiënte toewijzing van particuliere en sociale voordelen.

Toen vooral ngo's en onafhankelijke wetenschappers begonnen te vragen naar de mogelijke risico's van bepaalde soorten nieuwe technologieën, reageerden de VS snel op marktbezwaren en besloten ze hun biotechnologiebeleid te herzien (Glickamn, 1999), rekening houdend met de oprechte ambities van het publiek met betrekking tot de identificatie van de productie en onderzoek naar de effecten ervan op het milieu en de gezondheid op lange termijn.

Onder de genoemde risico's, die per gebeurtenis in grote lijnen moeten worden afgewogen, van ten minste deze eerste laag van biotechnologische producten, zijn de mogelijkheid van ontsnapping van genen geïmplanteerd in andere soorten (Mikkelsen et al. 1996, Ellstrand, 1996), de veranderingen van patroon in het gebruik van herbiciden, het optreden van resistentie bij insecten (Mellon, 1995), resistentie van onkruid tegen herbiciden (Pratley et al, 1996) het verdwijnen van gevoelige genen (Whalon, 1997), het optreden van allergieën (Goodwin, 1997) ), het verschijnen van nieuwe ziekten (geval van EMS), verliezen in de biologische productie (NOSB, 1995). Situaties die er dus op wijzen dat, om veiliger te profiteren van de voordelen van biotechnologie, studies moeten worden versterkt, met name de milieueffecten op de lange termijn, uitgevoerd door onafhankelijke organisaties en wier belangen aantoonbaar neutraal zijn.

Het zou voor Argentinië waarschijnlijk handig kunnen zijn om een ​​deel van zijn onderzoek in de biotechnologie te heroriënteren, gebruik te maken van de resterende niches die multinationals via zijn bedrijven en nationale organisaties hebben achtergelaten en onderzoek te bevorderen op die gebieden die van wezenlijk belang zijn voor regionale ontwikkeling, zoals resistentie tegen lokale plagen Rio IV-ziekte), droogteresistentie, kwaliteitsverbetering, tot dusver zeer slecht gevorderd, afgezien van de rol die het nu inneemt als experimenteel veld voor onderzoek in derde landen.

Onze regionale belangen groeperen en breder bespreken hoe we in dit opzicht een gemeenschappelijk beleid kunnen voeren, onze wetenschappelijke behoeften definiëren om het gemak en de timing van de toepassing van nieuwe technologische instrumenten duidelijker te beoordelen, is een discussie die we net zijn begonnen in ons belangrijkste regionale blok, Mercosur.

Om te herstellen van de achterstand, moeten we het reactieve en conjuncturele beleid waaraan we gewend zijn opzij zetten en onze duurzame ontwikkeling confronteren met structureel beleid dat, door het gebruik van economische instrumenten en regelgeving voor verandering, de integratie van de verschillende sectorale beleidsmaatregelen mogelijk maakt.

WAP

Ellstrand, N en Arrila, P. Biologen voorspellen een catastrofe van de genstroom van gewas tot onkruid. McGraw Hill`s Biotechnology Newswatch. P.22. Athene, Georgië.1996

Glickman, D. Toespraak van de Amerikaanse minister van Landbouw over GGO's. Wereld Agrarische Panorama. Perkament. Jaar 23, 207. nov. 1999.

Mellon, M Wat is de drukte, in The Gene Exchange. Vol 6, 2-3. Washington, 1995.

Mikkelsen et al. De risico's van transgene gewassen worden verspreid. Natuur, 380: 31. Verenigde Staten 1996.

Morello, J y Pengue, W. Economía Ecológica y Biodiversidad: Un enfoque desde el sur. 1999.

NOSB. National Organic Standards Board, 1995.

Pratley et al. Glyphosate resistance in annual ryegrass. Proc. Eleventh Annual Conference Grassld. Sc, NSW p 122. Sidney, 1996

Whalon, M. Bacillus thuringiensis transgenic plants: Will resistance kill the promise? Commercialization of transgenic crops. Bureau of Resource Sciences. P. 245. Washington, 1997.


Video: Wat is duurzaam? Huh?! Het Klokhuis onderneemt (Mei 2022).